Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) - Estetik Dental Group

Ağız ve diş sağlığı, sağlıklı bir yaşam ve estetik görünüm açısından son derece önemli. Ağız ve çenede doğuştan var olan bozuklukların, sonradan çürüyen dişlerin ya da kaza ve değişik nedenlerden dolayı ortaya çıkan travmatik durumların tedavisi diş hekimliği kliniklerinde gerçekleşir. Yetişkinler için bu tedavilerin çoğu kolay olsa da çocuklarda korku ve kaygı duygularının da ortaya çıkmasıyla birlikte tedavi zorlaşabilir. Öyle ki esasında çok kolay olan bir tedavi bile, çocuğun korkusu nedeniyle yapılamaz boyuta ulaşabilir. Bu yüzden de çocuk diş sorunları ile bu alanda uzman, diş hekimliğinin yanı sıra çocuklara doğru yaklaşım konusunda da eğitimli ve deneyimli hekimlerin ilgilenmesi gerekir. Çocuk diş hekimliği bu doğrultuda faaliyet gösteren ve yalnızca çocukların diş sorunları ile ilgilenen birimdir.

 

Pedodonti Nedir?

 

Diş hekimliğinin alt bölümlerinden biri olan pedodonti, 0 ila 12 yaş arasındaki çocukların süt dişleriyle kalıcı dişlerindeki sorunlarla ilgilenir. Çocuk dişlerinin hem korunması hem de tedavi edilmesi hizmetlerini sunan bu bölüm, çocukların daha sağlıklı beslenebilmelerine büyük katkı sağlar. Ayrıca doğumdan sonraki süreçte çocukların ağız, çene ve yüz gelişimleri de pedodonti hekimleri tarafından takip edilir. Diş hekimliği fakültelerinde 5 yıllık eğitim süresini tamamlamış ve sonrasında pedodonti anabilim dalında uzmanlık ya da doktora eğitimi almış kişiler pedodontist olarak hizmet verirler.

Pedodonti Hangi Tedavileri Uygular?

 

Bebeklerin ilk dişleri olan süt dişleri, yaklaşık altıncı aydan sonra çıkmaya başlar ve üç yaşına kadar bu süreç devam eder. Yirmi tane olan süt dişleri, çocukların ilk dönem beslenmeleri açısından büyük önem taşır. Bu dönemde çocuklar kendilerini yeterince ifade edemedikleri için, dişlerinde var olan problemler gözden kaçabilir. Çocuk diş sorunları zamanında tedavi edilmediği zaman, çocuğun yaşam kalitesi ile beslenme düzeni üzerinde olumsuz etki yaratır. 3 yaşından sonra süt dişleri dökülmeye başlar ve 5-6 yaş ile birlikte kalıcı dişler yavaş yavaş oluşur. Bu süreç bazı bebeklerde ağrılı geçebilir. 13-14 yaşına kadar devam eden bu süreçte, çocuklar pek çok ağız ve diş problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Bebeklik ve çocukluk döneminde ağız, çene ve dişlerde meydana gelen sorunlarla çocuk diş hekimliği yani pedodonti bölümü ilgilenir.

Pedodonti bölümünde verilen hizmetler ve bu bölümün yaptığı tedaviler genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

Diş Hekimi Korkusu Oluşumunu Engellemek:

Doğrudan diş tedavileri arasında yer almasa da çocukların diş hekimini sevmeleri ve diş hekimi fobilerinin oluşmaması için doğru yaklaşımların benimsenmesi pedodonti bölümün öncelikleri arasındadır. Bu sayede çocukların hem çocukluk dönemlerinde hem de ilerleyen yaşlarında diş hekimine gitmeleri gereken durumlarda kaygı yaşamaları engellenir.

Diş Sağlığı ve Bakımı Hakkında Bilinç Sağlamak:

Diş sağlığının korunması ve diş bakımının alışkanlık haline getirilmesi, çocuk yaşlarda sağlanması gereken davranışlardan. Bunun için de çocukların diş sağlığı ve bakımına dair bilinçlendirilmesi oldukça önemli. Çocuk diş hekimliği çocukların bu konuda bilinçlendirilmesinde de etkin rol oynar.

Ortodontik Tedavi:

Diş yapısında eğrilik bulunan çocuklarda ortodontik tedavilerin yapılması da pedodonti bölümü tarafından gerçekleştirilir. Bu yaşlarda uygulanan ortodontik tedaviler daha kısa sürede etki gösterir ve kalıcı olur.

Çürüklerin Tedavisi:

Süt dişlerinde ya da sonrasında oluşan kalıcı dişlerde farklı nedenlerden dolayı çürüme meydana gelebilir. Bu çürümelerin ilerlemesi ve diğer dişlere yayılımının engellenmesi, çürük dişlerin tedavi edilmesi ve gerektiği durumlarda çekilmesi de pedodonti bölümü tarafından gerçekleştirilir.

Kanal Tedavisi:

Çürükler nedeniyle çocukların dişlerinde kanal tedavisine gereksinim duyulabilir. Bu doğrultuda kanal tedavisinin planlanması ve uygulaması da bu bölümde sunulan tedaviler arasında gösterilebilir.

Koruyucu Plak Hazırlama:

Çocuk yaşta spor ile uğraşmaya başlandığı zaman, farklı kazalar yaşanabilir. Özellikle savunma sporları söz konusu olduğunda bu risk daha da artar. Çocukların dişlerinin bu gibi durumlarda zarar görmemesi için pedodontistler tarafından koruyucu plaklar yapılır ve çocukların ağızlarına yerleştirilir.

Diş Eti Rahatsızlıklarının Tedavisi:

Diş eti hastalıkları daha çok yetişkinlerde görülen bir durum olsa da zaman zaman çocuklar da bu problemle karşı karşıya kalabilirler. Çocuklarda diş eti tedavisinin planlanması ve uygulanması pedodonti bölümünde gerçekleştirilir.

Kalıtsal Hastalıkların Tedavisi:

Yetişkinlerin dişlerinde ve diş etlerinde görülen bazı rahatsızlıklar, kalıtımsal olarak çocuklarına da geçebilir. Bu hastalıklara erken evrede müdahale edilmesi, ilerleyen yaşlarda daha zor tedavilerle muhatap olmayı engeller. Çocuklarda görülen kalıtsal diş rahatsızlıklarının tedavisi de pedodontistlerin çalışma alanına girer.

Beslenme Alışkanlıklarının Düzenlenmesi:

Çocuklarda hem süt dişleri hem de kalıcı dişler döneminde görülen diş hastalıkları, beslenme ile doğrudan bağlantılı olarak gelişir. Özellikle diş çürükleri, beslenme düzeninden ayrı düşünülemez. Çocukların beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ile çürüklerin ve diğer diş hastalıklarının önüne büyük oranda geçilebilir. Uzman pedodonti hekimleri, çocuklar için en sağlıklı beslenme düzenini planlar.

Kötü Ağız Alışkanlıklarının Engellenmesi:

Çocuklarda zaman zaman görülen tırnak yeme, parmak emme ya da kalem ve benzeri nesneleri sürekli kemirme gibi kötü alışkanlıklar da pedodonti bölümünde yapılacak uygulamalarla terk ettirilir.

Hakkımızda

2021 yılında açılan Estetik Dental Group Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz 170 m2’lik bir alana yerleşmiştir, idari alt kat ile birlikte toplamda iki katlıdır ve içerisinde üç adet tedavi odası bulunmaktadır.

Polikliniğimiz multidisipliner çalışma anlayışını benimsemiş, kendini sürekli geliştiren, vizyon sahibi, teknolojiyi takip eden, nitelikli bir uzman kadrosuna sahiptir.

Sosyal Medya

Sosyal Medya’da Estetik Dental Group sayfamızı ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Güncel gelişmeler için hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Copyright 2021 Estetik Dental Group.

Copyright 2021 Estetik Dental Group – Tüm Hakları Saklıdır.

Estetik Dental Group Web Sitesi, içeriği ve uygulamaları, sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Whatapp
Hemen Ara