Koruyucu Diş Hekimliği - Estetik Dental Group

Özellikle çocuk diş hekimliği ana bilim dalının ilk ve en önemli amacı çocukların ağız ve diş sağlığının korunmasını sağlamaktır. Bunun için öncelikle ebeveynlerin çocuklarını düzenli olarak diş hekimi kontrolüne götürmeleri gerekmektedir. Bu kontroller sayesinde süt dişlerinde ve süt dişleri düştükten sonra yerlerine gelecek daimi dişlerde oluşabilecek problemler, iskeletsel ve ortodontik sorunlar erkenden çözüme kavuşturulmuş olacaktır.

Kontrol randevuları sayesinde uzun süre parmak emme, biberon ve emzik kullanma gibi alışkanlıklara sahip çocuklarda oluşabilecek problemlerin de önüne geçilmiş olur.

Çocuklarda parmak emme, emzik kullanımı, biberon kullanımı gibi alışkanlıklar emme refleksinden dolayı 4 yaşına kadar normal olarak kabul edilmektedir. 4-5 yaşından sonra ise tüm bunlar kötü alışkanlıklar olarak adlandırılır. Kötü alışkanlıkların süre ve sıklığına, şiddetine göre dişlerde ve çenelerde sorunlar meydana gelir. Kötü alışkanlıklar erken yaşta terkedildiğinde çenelerde ve dişlerde görülen bozulmalar kendiliğinden düzelebilmektedir. Zamanında terk edilmeyen kötü alışkanlıklar ise ortodontik tedavi ihtiyacının doğmasına neden olmaktadır. Bu alışkanlıkları bırakmakta güçlük çeken çocukların ise psikolojik destek alması gerekebilmektedir.

Çocuğun düzenli olarak diş hekimi kontrolüne getirilmesi dışında ebeveynlere düşen en önemli görevlerden biri de çocuğa doğru ve etkili fırçalama alışkanlığı kazandırmak ve diş fırçalarken çocuğa destek olmaktır.

Çeşitli koruyucu işlemler diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır. Koruyucu tedavilerin en önemlilerinden birisi flor uygulamasıdır. Topikal flor uygulaması ile dişlerin çürüğe eğilimi azalır ve çürük oluşumu önemli ölçüde engellenir.

Fissür örtücü işlemi ise dişin oluk yapısının derin olduğu çocuk ve erişkin hastalarda uygulanır. Küçük azı ve büyük azı dişlerinin çiğneme yüzeylerindeki olukların opak bir malzeme ile kapatılması işlemidir. Fissür örtücülerin renginin opak olması bütünlüğünü kaybettiğinde aile ve hekimin kolaylıkla fark edebilmesi ve yenileme işleminin vakit kaybetmeden yapılması açısından önemlidir.

Bir diğer koruyucu işlem yer tutucu uygulamasıdır. Yer tutucular hareketli ve sabit olabilirler. Hekim kontrolünde takılırlar ve daimi dişler sürmeye başladığında yine hekim tarafından çıkartılırlar. Süt dişlerinde görülen çeşitli problemlerden dolayı dişlerin çekiminin gerektiği durumlarda, çekim boşluğuna komşu olan dişler önlem alınmadığında bu boşluğa doğru hareket eder ve boşluğu daraltırlar. Yer tutucular bu boşlukların korunmasını ve sürecek daimi dişlerin rahatlıkla kendilerine yer bulmalarını sağlar. Böylece daimi dişler sürdüğünde dişlerde çapraşıklık meydana gelmesi önlenir ve ortodontik problemlerin önüne geçilmiş olur.

Hakkımızda

2021 yılında açılan Estetik Dental Group Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz 170 m2’lik bir alana yerleşmiştir, idari alt kat ile birlikte toplamda iki katlıdır ve içerisinde üç adet tedavi odası bulunmaktadır.

Polikliniğimiz multidisipliner çalışma anlayışını benimsemiş, kendini sürekli geliştiren, vizyon sahibi, teknolojiyi takip eden, nitelikli bir uzman kadrosuna sahiptir.

Sosyal Medya

Sosyal Medya’da Estetik Dental Group sayfamızı ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Güncel gelişmeler için hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Copyright 2021 Estetik Dental Group.

Copyright 2021 Estetik Dental Group – Tüm Hakları Saklıdır.

Estetik Dental Group Web Sitesi, içeriği ve uygulamaları, sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Whatapp
Hemen Ara