Diş Beyazlatma - Estetik Dental Group

Diş beyazlatma, kişinin dişlerinde çeşitli nedenlerden dolayı zaman içerisinde meydana gelen renk değişikliklerinin veya kişinin doğuştan gelen diş renginin açılarak, istenilen tonun elde edilmesi amacıyla yapılan estetik bir müdahaledir.

Dişlerde Görülen Renklenmelerin Nedenleri

  • Kişinin yaşamı boyunca devam eden fizyolojik renklenme
  • Amalgam dolguların sebep olduğu renklenmeler
  • Bebeklikte ve hamilelik döneminde kullanılan bazı antibiyotiklerin kullanımı
  • Kanal tedavisine bağlı olarak meydana gelen renklenmeler
  • Çay, kahve, şarap gibi boyayıcı ajanların tüketilmesi ve ağız gargaralarının uzun süre kullanılması
  • Travma sonucu meydana gelen renklenmeler
  • Fazla miktarda flor alımı
  • Bazı genetik hastalıklar

Diş beyazlatmada iki farklı yöntem kullanılır

Office Bleaching: Ofis tipi beyazlatma işlemi diş hekimi tarafından klinikte gerçekleştirilir ve tüm beyazlatma yöntemleri içerisinde en etkili olan yöntemdir. Bunun nedeni dişlerin üzerine uygulanan beyazlatıcı ajanın peroksit oranının çok daha yüksek olmasıdır. Beyazlatma işleminden daha iyi bir sonuç alınabilmesi için öncelikle diş taşlarının temizlenmesi gerekir. Beyazlatma tedavisi öncesi dişlerde renk tespiti yapılır. İşlem öncesi diş etlerinin zarar görmemesi için koruyucu bir bariyer ile diş etleri kapatılır, beyazlatıcı jel dişlere yaklaşık 15 dakikalık süreyle uygulanır ve mavi led ışık kullanılarak jel aktive edilir. Bu uygulama 2 veya 3 defa dişteki renklenme miktarına göre tekrarlanır.

Seanslar arasında ve tedavi tamamen bittikten sonra bir müddet hastanın renklendirici gıdalardan uzak durması ve sigara kullanıyorsa olabildiğince kullanımı azaltması istenir. Beyazlatma seansları arasında kişide hassasiyet meydana gelebilir. Bu hassasiyet geçicidir. Ayrıca hassasiyet giderici jeller ve diş macunları ile bu hassasiyet ortadan kaldırılabilmektedir.

Home Bleaching: Öncelikle mevcutsa hastanın diş taşları temizlenmelidir. Ev tipi olarak adlandırdığımız bu beyazlatma sisteminde, tedaviye başlanmadan önce dişlerin rengi saptanır. Ardından hastadan ölçü alınır ve bu ölçüye göre şeffaf plaklar hazırlanır. Hasta evindeyken plakların içine ofis tipine göre daha düşük yüzdeyle karbamid peroksit içeren beyazlatıcı bir jel koyar ve plakları günde en az 4-6 saat süreyle 10-15 gün boyunca veya gece uykusunda 8-10 gün boyunca kullanır. Haftalık kontrollerle tedavinin gidişatı takip edilir.

Hem ofis hem de ev tipi beyazlatmanın birlikte kullanıldığı diş beyazlatma yöntemi ise kombine tipi beyazlatma olarak adlandırılır. Klinikte diş beyazlatma uygulaması yapıldıktan sonra 2-3 gün süren ev tipi beyazlatma ile işlem desteklenir.

Diğer bir beyazlatma şekli ise kanal tedavili dişlerde meydana gelen renklenmeyi gidermek amacı ile dişin kuron denilen ağız içinde görünen kısmının içine koyulan beyazlatıcı jel yardımı ile yapılan intrakuronal beyazlatmadır.

Çay, kahve, gıda boyaları gibi boyayıcı yiyecek ve içeceklerin sebep olduğu renklenmeler nispeten polisaj işlemi ile diş üzerinden uzaklaştırılabilir. Ardından diş tonunda yine de açılma isteniyorsa beyazlatma işlemi yapılır.

İç renklenme olarak sınıflandırılan renklenmelere ise çeşitli sistemik hastalıklar, genetik hastalıklar, özellikle tetrasiklin grubu antibiyotik kullanımı, fazla flor alınımı gibi durumlar neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda ise çoğu zaman beyazlatma işlemi yerine dişlerin sabit protezlerle restore edilmesi gerekebilmektedir.

Hakkımızda

2021 yılında açılan Estetik Dental Group Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz 170 m2’lik bir alana yerleşmiştir, idari alt kat ile birlikte toplamda iki katlıdır ve içerisinde üç adet tedavi odası bulunmaktadır.

Polikliniğimiz multidisipliner çalışma anlayışını benimsemiş, kendini sürekli geliştiren, vizyon sahibi, teknolojiyi takip eden, nitelikli bir uzman kadrosuna sahiptir.

Sosyal Medya

Sosyal Medya’da Estetik Dental Group sayfamızı ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Güncel gelişmeler için hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Copyright 2021 Estetik Dental Group.

Copyright 2021 Estetik Dental Group – Tüm Hakları Saklıdır.

Estetik Dental Group Web Sitesi, içeriği ve uygulamaları, sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Whatapp
Hemen Ara