Çene Eklemi Hastalıkları ve Tedavisi - Estetik Dental Group

Temporomandibular eklem kulağın önünde bulunan; çiğneme kasları, ligamanlar, baş-boyun kasları, dişler, yanak ve dudaklar, tükürük bezleri ve yumuşak dokuların damar/sinirleri tarafından oluşturulan stomatognatik sistemin bir bölümüdür.

Bu eklem alt çeneyi kafatasına bağlar. Temporomandibular eklemle ilişkili hastalıklar direkt olarak eklemin kendisinden kaynaklı olabileceği gibi, çiğneme kasları kaynaklı da olabilir.

Temporomandibular eklem hastalıklarının belirtileri

Ağzı açıp kapama, çiğneme gibi herhangi bir fonksiyon esnasında zorluk veya ağrı

Ağzı açıp kapatmamızı sağlayan kaslarda gerginlik veya ağrı

Kulaklar, şakaklar ve yanaklarda ağrı

Kulakta çınlama

Baş ve boyun ağrıları

Eklemden gelen anormal sesler (klik, krepitasyon gibi)

Çenenin kitlenmesi

Çenenin yerinden çıkması

Çenelerde yorgunluk hissi

Alt ve üst çene ilişkisinde değişiklik olması, kapanışın bozulması

Yüzde şişlik veya asimetri

Temporomandibular eklem rahatsızlıkları kimi zaman yanlış teşhis ve tedavi edilebilmektedir. Yanlış teşhis ve tedavi, hastanın yaşamını tehdit etmese de yaşam kalitesini ciddi bir şekilde düşürmektedir. Temporomandibular eklem hastalıklarına sahip bireylerin bu nedenle alanında uzman kişilere muayene ve tedavi olması gerekmektedir.

Temporomandibular eklem sorunlarında splint tedavisi, terapötik egzersizler, manuel tedaviler, fizik tedavi, davranışsal tedaviler ve hasta eğitimi, nonsteroidal antienflamatuar(NSAİ), kas gevşetici, antidepresan, antipsikotik, anksiyolitik, antiepileptik türevi ilaçların kullanımı, enjeksiyon uygulamaları ve cerrahi tedaviler tek tek ya da kombine olarak uygulanmaktadır.

Hakkımızda

2021 yılında açılan Estetik Dental Group Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz 170 m2’lik bir alana yerleşmiştir, idari alt kat ile birlikte toplamda iki katlıdır ve içerisinde üç adet tedavi odası bulunmaktadır.

Polikliniğimiz multidisipliner çalışma anlayışını benimsemiş, kendini sürekli geliştiren, vizyon sahibi, teknolojiyi takip eden, nitelikli bir uzman kadrosuna sahiptir.

Sosyal Medya

Sosyal Medya’da Estetik Dental Group sayfamızı ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Güncel gelişmeler için hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Copyright 2021 Estetik Dental Group.

Copyright 2021 Estetik Dental Group – Tüm Hakları Saklıdır.

Estetik Dental Group Web Sitesi, içeriği ve uygulamaları, sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Whatapp
Hemen Ara