Gülüş Tasarımı Nedir? - Estetik Dental Group

24 Aralık 2022by estetikadmin0

Sağlıklı ve estetik görünüme sahip olan dişler, sağlıklı bir gülüşün temelini oluşturuyor. Dişlerde bulunan çarpıklıklar, kırılmalar ya da daha farklı nedenler gülerken zorluk yaşanmasına neden olur. Bu tür kusurlara sahip olan bireyler, genellikle özgüven eksikliği yaşarlar ve gülerken kendilerini rahat hissetmezler. Gülüş tasarımı ile dişlerdeki ve ağızdaki kusurları giderebilmek mümkün. Bu kavram, dişlerdeki kusurların giderilmesi ve daha estetik bir gülüş elde edilebilmesi için başvurulan tedavi yöntemlerinin bütünü olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda gülüş tasarımının yerine estetik gülüş tasarımı ve Hollywood smile yani Hollywood gülüşü kavramları da kullanılır. Son yıllarda gençler başta olmak üzere pek çok kişinin başvurduğu gülüş tasarımında uygulanan yöntem sayısı ise oldukça fazla.

 

Gülüş Tasarımında Hangi İşlemler Uygulanır?

 

Gülüş tasarımında bireylerin sorunlarına bağlı olarak başvurulan pek çok tedavi yöntemi mevcut. Gülüş tasarımı uygulamalarından 7 tanesini şu şekilde sıralanabilir:

  • Estetik Porselen Çalışması: Lamina porselen olarak da adlandırılan bu yöntem, diş yüzeyinin lamina porselen ile kaplanmasından ibarettir. Dişin az miktarda kesildiği ya da hiç kesilmediği bu yöntem, daha sağlıklı ve estetik dişler ile gülüş kalitesini arttırır.
  • Vital Pulpa Tedavisi: Bir dişin sağlıklı olması ve uzun süre ağızda kalabilmesi adına pulpa önemli bir yere sahip. Ancak pulpa üzerinde oluşan bakteriler, bu canlı dokunun işlevini kaybetmesine neden olur. Vital pulpa tedavisi, pulpanın bu bakterilerden arındırılması ve diş ömrünün uzatılması anlamına gelir. Bu da gülüş estetiğinin bozulmaması adına önemlidir.
  • Konservatif Diş Tedavisi: Gülüş tasarımı adına uygulanan tedavi yöntemlerinden biri olan konservatif diş tedavisi, dişte çürük oluşumunun engellenmesi ya da oluşan çürüklere erken dönemde müdahale edilerek ilerlemesinin durdurulmasıdır.
  • Diş Beyazlatma Uygulamaları: Beyazlığını kaybetmiş olan dişler de gülüş estetikliğinin kaybolmasına neden olur. Diş beyazlatma uygulamaları, çeşitli yöntemler ile dişlerin beyazlatılmasını ve daha estetik görünmesini sağlar.
  • Koruyucu Tedavi Uygulamaları: Gülüş tasarımında sorunlar oluşmadan önce müdahale etmek koruyucu tedavi olarak adlandırılır. Koruyucu tedaviler de kendi aralarında pek çok alt başlığa ayrılır. Bu tedaviler ile dişlerde meydana gelmesi muhtemel sorunlar baştan engellenir ve ileride daha zorlu tedavi süreçlerinin önüne geçilir.

 

Kişiye Özel Gülüş Tasarımı

 

Gülüş tasarımı doğru uygulandığı zaman, istenilen sonucu yüzde yüze varan oranlarda elde edebilmek mümkün. Ancak bunun için, yapılacak uygulamaların kişiye özel hale getirilmesi gerekli. Her bireyin ağız, diş ve çene yapıları farklılık gösterdiği için, herkes için geçerli tek bir tedavi yönteminden söz edebilmek olanaksız. Bu yüzden de kişiye özel tasarım yapacak ve bu yaptığı tasarıma uygun olarak operasyonu gerçekleştirebilecek hekimlerin seçilmesi önem arz eder.

 

Günümüzde gelişen dijital teknolojiler, gülüş tasarımında çeşitli olanaklar sunuyor. 3 boyutlu modelleme teknolojisi sayesinde, yapılan tasarım hayata geçirilmeden önce hasta tarafından görülebilir. Bu sayede gerçekleştirilecek uygulamanın nasıl duracağına dair bir ön bilgi sahibi olunabilir. Ayrıca gülüş tasarımından önce, hastanın beklentilerinin de dinlenmesi gerekir. Hekim, bir modeli hastaya uygun bulsa bile kişinin beklentileri ya da istekleri farklı olabilir.

 

Gülüş Tasarımında Doğru Hekim ve Diş Kliniği Seçimi

 

Hollywood smile uygulamalarında istenilen başarıyı yakalayabilmek için hekim ve diş kliniği seçiminin doğru yapılması büyük öneme sahip. Özellikle bu iki etkenin bir arada olması gerekli. İyi olanaklara ve yeni araçlara sahip olmayan diş kliniğinde, deneyimli ve profesyonel bir diş hekiminin olması çok da değişiklik ifade etmez. Aynı şekilde teknik açıdan zengin bir klinikte, deneyimsiz ya da hasta memnuniyeti düşük olan bir hekimin olması da anlamsızdır. Bu yüzden de ikisinin dengeli olarak bir arada yer aldığı bir seçim yapılmasına özen gösterilmesi gerekir.

 

Diş kliniği seçerken ilk olarak hasta memnuniyetine bakılması önerilir. Günümüzde internetin de sunmuş olduğu olanaklarla birlikte, aynı klinikte muayene olan hastaların yorumlarına erişim sağlayabilmek son derece kolay. Hastaların kliniğe dair genel şikayetlerinin neler olduğunun bilinmesi ya da ekseriyetle memnuniyet duydukları hususların öğrenilmesi karar vermeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte hastanenin modern olanaklara ve kaliteli teknik cihazlara sahip olması da göz ardı edilmemesi gereken hususlar arasında. Gülüş tasarımı öncesinde gidilmek istenilen klinik ziyaret edilerek cihazlar ve olanaklar görülebilir.

 

Kliniğin gülüş tasarımına dair hangi hizmetleri verdiğinin öğrenilmesi ve hizmet çeşitliliği fazla olan kliniklerin tercih edilmesi de önem arz eder. Çok sayıdaki estetik gülüş tasarımı uygulamalarından yalnızca birkaçını sunan klinikler, yetersiz kalabilir. Son olarak da hizmet kalitesi ve ortama dikkat edilmesi gerekir. Bireyler daha konforlu ve rahat ortamlarda tedavi oldukları zaman, kendilerini daha iyi hissederler. Bu yüzden de teknik donanımların yanı sıra ortamın iç ferahlatıcı bir çehreye sahip olması da elzemdir.

 

Doğru hekim seçimi de başarılı gülüş tasarımı uygulamaları açısından özen gösterilmesi gereken konulardan biri. Bu noktada ilk olarak hekimin mesleki donanımına ve özgeçmişine bakılabilir. Kaliteli eğitim kurumlarında yetişmiş ve aynı şekilde kaliteli özel ya da devlet hastanelerinde kendini geliştirmiş olan hekimler, her zaman daha iyi sonuçlar yaratırlar. Bununla birlikte hekime yönelik hasta yorumlarının dikkate alınması da doğru karar verebilmeye yardımcı olur. Kliniklerde olduğu gibi, hekimler için de yorumların olduğu çeşitli platformlar bulabilmek mümkün. Bu sayede hangi hekimin hangi konularda daha iyi olduğu ya da hastaların daha çok hangi hususlarda memnuniyetsizlik yaşadıkları öğrenilebilir. Son olarak da hekimin, hastaya yaklaşımı ön plana çıkar. Mesleğinde iyi olan ancak hasta ile iletişimi düşük ya da olumsuz yaklaşım ve davranışlar sergileyen hekimler de tedavi süreci yürütülürken probleme neden olabilir. Tüm bu hususlar bir arada ele alındığında, daha iyi bir gülüş tasarımı yaptırılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hakkımızda

2021 yılında açılan Estetik Dental Group Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz 170 m2’lik bir alana yerleşmiştir, idari alt kat ile birlikte toplamda iki katlıdır ve içerisinde üç adet tedavi odası bulunmaktadır.

Polikliniğimiz multidisipliner çalışma anlayışını benimsemiş, kendini sürekli geliştiren, vizyon sahibi, teknolojiyi takip eden, nitelikli bir uzman kadrosuna sahiptir.

Sosyal Medya

Sosyal Medya’da Estetik Dental Group sayfamızı ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Güncel gelişmeler için hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Copyright 2021 Estetik Dental Group.

Copyright 2021 Estetik Dental Group – Tüm Hakları Saklıdır.

Estetik Dental Group Web Sitesi, içeriği ve uygulamaları, sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Whatapp
Hemen Ara